Od 1. novembra 2012 musia byť všetky pneumatiky pre osobné a úžitkové vozidlá predávané v Európe vybavené špeciálnymi klasifikačnými štítkami. Tieto štítky vám poskytnú niektoré základné informácie o konkrétnej pneumatike. Pri nákupe nových pneumatík tak teraz máme všetci možnosť urobiť zodpovedný výber založený na významných informáciách.

 

Obrat k lepšiemu

Nový systém označovania pneumatík prináša pre každého z nás mnoho výhod. Jeho cieľom je zvýšiť cestnú bezpečnosť, znížiť spotrebu paliva a zmierniť vplyv ľudskej činnosti na životné prostredie.

Rýchle porovnanie pneumatík 

Odteraz budete schopní porovnať jednotlivé pneumatiky z hľadiska 3 základných kritérií:

Spotreba paliva (jedna nádrž z piatich je prekvapivo spotrebovaná pneumatikami)

Priľnavosť na mokrom povrchu (kľúčový bezpečnostný faktor)

Vonkajšia hlučnosť pneumatiky (zvuk, ktorý vydávajú vaše pneumatiky pri jazde z vonkajšku vozidla)

 

Nový zákon sa vzťahuje na všetky pneumatiky montované na nové osobné vozidlá, úžitkové vozidlá, nákladné vozidlá, mestské a diaľkové autobusy vyrobené po 1. júli 2012.

 

Nielen porovnanie ceny je pri pneumatikách zásadné… 

V okamihu, keď nakupujete pneumatiky, požadujete fakty. Chcete čo najľahšie získať objektívnu informáciu o tom, aký bude mať vaša voľba vplyv na vašu bezpečnosť, na prostredie a ľudí okolo vás. U nás v Micheline sme presvedčení, že nový klasifikačný systém je krok správnym smerom. Pre vás môže tento posun znamenať čoraz lepšie a lepšie vlastnosti pneumatík.

1. Porovnajte spotrebu paliva

Tento obrázok ukazuje, nakoľko je pneumatika výkonná z hľadiska spotreby paliva.

Palivová účinnosť je klasifikovaná triedami od A (najviac účinná) po G (najmenej účinná). Ušetrite až € 300, resp. 80 litrov paliva, za obdobie životnosti vašich pneumatík. Vozidlo vybavené pneumatikami triedy A, idúce rýchlosťou 80 km/h, spotrebuje o 7,5 %1 paliva menej než vozidlo s pneumatikami triedy G. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od typu vozidla a klimatických podmienok, ale citeľne rozdielna spotreba paliva medzi jednotlivými triedami je dokázaná.

 

2. Porovnajte brzdné vlastnosti na mokrom povrchu

 

to schéma ukazuje, ako pneumatika brzdí v mokrých jazdných podmienkach. Hodnotenie prebieha medzi triedami A (najbezpečnejšia pneumatika s najkratšou brzdnou dráhou) a G (najmenej bezpečná pneumatika s najdlhšou brzdnou dráhou).

Skráťte svoju brzdnú dráhu o dĺžku 4 osobných vozidiel. Brzdná dráha vozidla vybaveného pneumatikami triedy A, idúceho rýchlosťou 80 km/h, môže byť až o 18 m, resp. o 30 % 1, kratšia než pri vozidle s pneumatikami triedy G.

3. Porovnajte vonkajšiu hlučnosť pneumatík

 

Tento obrázok ukazuje hlučnosť pneumatiky v decibeloch (dB). Symbol 3 zvukových vĺn uvádza, nakoľko pneumatika vyhovuje so zreteľom na plánované európske limity. Vonkajšia hlučnosť pneumatiky nemusí zodpovedať hlučnosti pneumatiky, ktorá je počuteľná vo vnútri vozidla.

  3 čierne vlny = hlučná pneumatika, ale hlučnosť je nižšia než maximálna hranica povolená v súčasnosti

  2 čierne vlny = stredne hlučná pneumatika, v plánovanom limite a menej než 3 dB pod plánovaným limitom

  1 čierna vlna = pneumatika s nízkou mierou hlučnosti, viac než 3 dB pod plánovaným limitom

 

Požadujete od svojich pneumatík menšiu spotrebu paliva a väčšiu bezpečnosť?

Aj na vás záleží…

Pneumatiky hrajú dôležitú rolu, ale zásadný vplyv na výsledný efekt máte vy ako vodič.

Ekologická jazda: Šetrite po celý čas jazdy šetrným pridávaním plynu.

Správny tlak hustenia: Kontrolujte pravidelne tlak hustenia vašich pneumatík a minimalizujte tak stratu energie spôsobenú nadmerným valivým odporom a optimalizujte priľnavosť na mokrej vozovke.

Udržujte bezpečnú jazdnú vzdialenosť: Bezpečná jazdná vzdialenosť od vozidla idúceho pred vami znižuje riziko vzniku nehody.

Zdroj: Michelin.sk